„Lawendowe Pole czyli jak opuścić miasto na dobre”

Joanna Posoch „Lawendowe Pole czyli jak opuścić miasto na dobre” Poradnik. Wydawca: www.gwfoksal.pl Motto poradnika „Wszystko może być po Twojej myśli. Tylko pomyśl…”

Kilka lat temu zostałam obdarowana książką pachnącą lawendą, a były to czasy kiedy otwarcie miałam miastowego życia po wyżej dziurek w nosie, a jedynym moim marzenie było rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady. Moje plany potoczyły się zgoła inaczej, a do lektury powróciłam z dużą przyjemnością w tych trudnych czasach.

Autorka poradnika i założycielka manufaktury www.lawendowepole.pl to osoba, która podzieliła się z czytelnikami swoimi obawami dotyczącymi życia z dala od miejskiej cywilizacji w rzeczowy sposób. Po prostu biorąc i rozwiązując najmniejsze problemy. W najdrobniejszych szczegółach opowiedziała o rzeczach ważnych, na które każdy mieszczuch uwagę zwrócić musi przy kupnie wiejskiej chaty. Przy czym już na tym etapie musimy być architektami, budowniczymi i złotą rączką. Kupienie idealnego miejsca z idealnym domem zwykle nie idzie w parze. Roczne doświadczenie autorki w poszukiwaniu wymarzonego domu doprowadziło ją do podjęcia decyzji o kupnie samej chaty i przeniesieniu jej w miejsce plantacji lawendy. Przyznacie, że to niezłe wyzwanie, nawet dla kogoś ogarniętego, kogoś kto pracował wiele lat w korporacji.

Gdy dom stoi, plany na działalność powoli się wdrażają, przychodzi taka chwila, często ulotna, malutka, ale jednak nawracająca jak brzęcząca mucha…czy aby na pewno to była dobra decyzja. Nie, tych dywagacji, chybotliwych rozważań, smętnego wahania w tej książce nie przeczytacie. Moment refleksji, raczej w kierunku pozytywnego przezwyciężenia przeciwności życia codziennego, jest w książce nie nachalny. Moment ten dostrzeżesz zmieniając perspektywę. Autorka zdecydowanie wyposażyła nas w praktyczne i życiowe rady, bez melancholijnych uwag, achów i echów.

Mamy tu życiowy rozdział o wiejskim sklepie, o sąsiadach, o brudzie, o rąbaniu i składowaniu drewna, a także o paleniu w piecu. Tak, tak o paleniu w piecu – to ważne, bo nie każdy to umie. W książce, jak przystało na prawdziwy poradnik, znajdziemy instrukcję z rysunkami jak wybudować drewniany budynek gospodarczy oraz tabelę niezbędnych materiałów budowlanych. Moim ulubionym rozdziałem jest „Glina i jej przetwarzanie” z rozległymi możliwościami dla ceramików na wsi. W „Wiejskich smakach”, gdzie kuchnie poznajemy od strony kilku przepisów na smakowite dania i możliwości agroturystycznego biznesu.

Dużą częścią tego poradnika jest opowieść o zakładaniu ogrodu. Dla autorki założenie plantacji lawendy stało się celem życia na wsi, bycia slow life jakbyśmy to teraz modnie powiedzieli.

Lawenda pojawia się nie tylko w zdjęciach czy na okładce, w przepisach na kosmetyki czy wiktuały. Lawendowa czcionka prowadzi czytelnika do metodycznie opracowanego zielnika. Swoistej skarbnicy alchemika. Doświadczenie ogrodnicze jest cenne, ale z takim podręcznikiem każdy z nas poradzi sobie spokojnie w przydomowym ogródku, a co odważniejsi na plantacji lawendy.

Życie na wsi nie jest sielanką. Nie bez znaczenia okazało się nastawienie naszej bohaterki do dosłownie wszystkich aspektów życia na wsi, od poznania ziemi do uczestnictwa w życiu społeczności. Po prostu to nastawienie koniecznie trzeba mieć bardzo pozytywne, a chęć nauczenia się jak najwięcej od sąsiadów i innych fachowców to moim zdaniem cecha, która pomoże każdemu nowemu na wsi lepiej się zintegrować, wrosnąć w miejscowe klimaty. Ważne jest dostrzec trudną sytuację i umieć pomóc innym, po prostu żyć dobrze z ludźmi.

To co przebija z tej lektury to pewien rodzaj harmonii jakiej człowiek może zaznać żyjąc tak blisko natury. Wykorzystać rośliny, ale tylko w ilościach niezbędnych, leczniczych lub dla przyjemności ducha i ciała, bez nadmiernej eksploatacji. Czerpać radość z wstawania o świcie i spaceru po rosie, z obserwacji przyrody, ciężko pracować i siedząc na ławce zasnąć na tarasie…to nie sielanka, ale normalne życie. Tylko pomyśl…

Gorąco polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *